Правила безпечної поведінки у надзвичайних ситуаціях


З настанням осінньо-зимового періоду з’являється ризик виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з ускладненням погодних умов. Густі тумани, які  виникають в холодну пору року, погіршують видимість на шляхах, створюють перешкоди для роботи транспорту, сприяють забрудненню повітря. Щорічно реєструється сумна статистика травмувань, які є наслідком ускладнення погодних умов: за небезпечний зимовий сезон лікарі надають допомогу тисячам травмованих громадян.

У холодну пору року слід очікувати всі види наземного зледеніння: ожеледь, паморозь, зледенілий мокрий сніг. Сприятливі умови для їхнього утворення створюються з жовтня по квітень. Найбільш небезпечними для засобів зв'язку, ліній електропередач та усіх видів транспорту є ожеледь і зледенілий мокрий сніг. Не менш небезпечні ці явища і для людей.   Ми пропонуємо вам прості рекомендації, які допоможуть уберегтися від неприємностей в осінньо-зимовий період.

Ожеледиця

Пам’ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без високих підборів. Людям похилого віку краще в “слизькі дні” взагалі не виходити з будинку, а якщо потреба змусила, не соромитись взяти палицю з гумовим наконечником або шипом. Якщо ж з собою сумка чи торба, то вона повинна бути тільки такою, яку можна носити через плече. Дві третини травм люди похилого віку отримують при падінні. Прогулянки в ожеледицю вагітних жінок без супроводження небезпечні для здоров’я. Не виходьте без потреби на вулицю, якщо ви слабкі або неспритні. Зачекайте, поки приберуть сніг і розкидають пісок на обмерзлий тротуар. Будьте готові, про всяк випадок, під час перебування на вулиці в такі дні, впасти. Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву. Руки мають бути вільні від речей.

Пам’ятайте, що поспіх збільшує небезпеку падіння, тому виходьте з будинку неквапом. Падати в ожеледицю слід з мінімальною шкодою для здоров'я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково переверніться – удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні. Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але і більш важких травм, особливо переломів. Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони вкриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає небезпеки травмувань. Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо – можна впасти та потрапити на дорогу, автомобіль може виїхати на тротуар.

Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. В ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях автомобілів, і падіння перед автомобілем, що рухається, може призвести, в кращому разі, до каліцтва, а то і до загибелі. Небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані. Травми при цьому найчастіше важкі, всупереч переконанню, що людина напідпитку падає завжди вдало. При сп’янінні люди не так чутливі до болю і за наявності травми не звертаються своєчасно до лікаря, що спричиняє згодом ускладнення. Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, в суглобах, нудоту, побачили, що утворилися пухлини – терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можливе виникнення ускладнень з неприємними наслідками. Ходіть не поспішаючи, поспіх збільшує небезпеку ожеледиці, ноги злегка розслабте, трохи зігніть у колінах та ступайте на всю підошву. Руки не повинні бути зайняті сумками чи речами. Будьте морально готові до падіння. За думкою психологів, боязнь впасти знижує вірогідність цього.

Стоячи на зупинці, тримайтеся подалі від краю. Коли автобус або тролейбус буде під'їжджати, ви можете ненароком послизнутися і потрапити під колеса. Також не варто штурмувати громадський транспорт, що під'їжджає. Будьте уважні також на тротуарі. Автомобіль може занести або водій вчасно не зможе загальмувати. Коли перебігаєте дорогу перед автомобілем, врахуйте, що гальмівний шлях на слизькій дорозі збільшується в 4-5 разів. І пам'ятайте, що машину не можна зупинити миттєво. Треба переходити дорогу лише через пішохідний перехід і тільки на зелене світло.

Обережно – бурульки

Нестійкі погодні умови – відлига вдень і заморозки вночі та значне нагромадження снігового покриву сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків з похилим дахом), виступаючих архітектурних частинах будинків та великих деревах. Пересуваючись містом в період танення льоду, слід бути особливо уважним, проходячи повз будинки чи біля високих дерев: спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. По можливості необхідно триматись на відстані 3-5 метрів від будинків та інших споруд, вибираючи найбільш безпечний маршрут руху.

Восени та взимку також можливі сильні вітри, шквали.

Шквали - це короткочасне різке збільшення швидкості вітру, що супроводжується зміною його напряму. Щільно закрийте всі вікна, двері, горищні люки та вентиляційні отвори. Віконне скло, по можливості, захистіть віконницями. Перейдіть у безпечне місце. Сховайтесь у внутрішніх приміщеннях. Ними можуть бути коридор, ванна кімната, комора або підвал. Не намагайтеся перейти в іншу будівлю - це небезпечно. Не користуйтеся ліфтами. Якщо ви знаходитесь на відкритій місцевості, то притисніться до землі на дні будь-якого заглиблення (яру, канави, кювету), захищаючи голову одягом або гілками. Зупиніться, якщо їдете автомобілем. Не ховайтеся в ньому, краще швидко перейдіть у міцну будівлю. Уникайте мостів, естакад, трубопроводів, ліній електромереж, водойм. Після того, як вітер стихне, не виходьте відразу на вулицю. Шквал може повторитися. Отже, будьте обережні, бережіть себе – це запорука безпечного перебування на вулиці при погіршенні погодних умов, особливо у зимовий період.


Інформацію отримано з: http://www.gaysin-rda.gov.ua/component/content/article/2-2013-02-28-13-20-27/3473-2015-11-06-12-20-02.html © www.gaysin-rda.gov.ua

Адреса закладу:
Верба І.А.
19000 Черкаська обл.,
м. Канів, вул. Дніпробудівська, 2

(8-047-36)3-21-36 kanivschool4@ukr.net
kaniv@at.ua або vikshatilo@gmail.com
Місцезнаходження закладу
sample map